Łomża – historia miasta i okolicy (wycieczka śladami przeszłości)

W sobotnie przedpołudnie rozpoczęła się wycieczka zorganizowana przez łomżyńskich członków grupy genealogicznej, która zrzesza mieszkańców Białegostoku i Łomży współdziałających pod patronatem CKU w Białymstoku i ŁTN im. Wagów w Łomży. Są to osoby zainteresowane swoimi korzeniami i historią związaną z dziejami ich rodów i rodzin.

Program zwiedzania obejmował: gabinet Piotra i Janiny Bańkowskich w siedzibie Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów w Łomży, łomżyńską katedrę, po której oprowadził ks. dziekana Marian Mieczkowski i wejście na wieżę dzwonnicy kościoła pw. św. Rocha i Michała Archanioła, o konstrukcji której opowiedział inż. Andrzej Wszeborowski. Następnie grupa odbyła spacer po mieście z historykiem Adamem Sokołowskim, zwiedzając najważniejsze obiekty zlokalizowane w granicach Starego Rynku. Zwieńczeniem jego było odwiedzenie siedziby Muzeum Północno-Mazowieckiego i zobaczenie prezentowanych w nim wystaw.

Kolejny punkt spotkania to zbiórka w siedzibie ŁTN-u, gdzie jego uczestnicy otrzymali książkowe upominki i torby oraz inne drobiazgi przekazane przez Urząd Miejski w Łomży jako materiały promocji miasta. Zaopatrzyli się oni także w publikacje ŁTN-u. Potem, w ramach przerwy obiadowej, udali się wspólnie do restauracja Retro, aby posilić się przed kolejnym punktem programu, jaki stanowiła wyprawa na forty w Piątnicy, które ze znawstwem pokazała zwiedzającym ppłk Ludwik Zalewski. Po długim dniu wycieczki atrakcją okazała się możliwość skorzystania ze strzelnicy.

Planujemy już następną wyprawę do naszego miasta, mającą w programie kwerendy w archiwach łomżyńskich i na starym cmentarzu przy ul. Kopernika. Wszystkim zaangażowanym w organizację spotkania białostocczan w Łomży i tym, którzy społecznie zapoznawali ich z dziejami grodu nad Narwią i jego okolicą, bardzo dziękujemy za bezinteresowną pracę i poświęcony czas.

Zainteresowanych odkrywaniem rodzinnej historii zapraszamy na organizowane przez nas spotkania online, z których najbliższe w trybie hybrydalnym odbędzie się w środę (7 lipca o godz. 18.00) w Białymstoku w siedzibie CKU i za pośrednictwem platformy Teams.