Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów na pikniku edukacyjnym w czasie obchodów 77. rocznicy Obławy augustowskiej

W dniach 9–12 lipca 2022 roku odbywają się w Augustowie rozmaite działania, których wspólnym celem jest upamiętnienie ofiar największej sowieckiej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej.

Doktor Małgorzata K. Frąckiewicz i Anna Zarzecka na zaproszenie Oddziału Instytutu Pileckiego w Augustowie prowadziły punkt konsultacji onomastyczno-genealogicznej, udzielając informacji na temat pochodzenia nazwisk osób występujących w drzewach genealogicznych uczestników pikniku i orientowały ich w sposobach tworzenia archiwum rodzinnego i opisywaniu rodzinnych pamiątek i zdjęć.

Zainteresowani identyfikacją własnej tożsamości to osoby mniej lub bardziej zaawansowane w odkrywaniu swoich korzeni, lecz także rozpoczynające przygodę z badaniem przejętego po przodkach kulturowego dziedzictwa.

Spotkania z ludźmi dostarczyły wielu ciekawych informacji, stanowiły okazję do popularyzacji badań prowadzonych obecnie pod auspicjami ŁTN-u i były okazją do zaciekawienia antroponimią i historią rodziny.

Jedno ze nich pozwoliło na przypomnienie o ciekawej publikacji autorstwa prof. Grażyny Balińskiej i Jerzego A. Balińskiego (naszego rozmówcy) pt. Młyny ziemi łomżyńskiej[1].

W czasie innej konsultacji udało się dokonać identyfikacji mieszkańca Augustowa, upamiętnionego na zdjęciu w okolicznościowej jednodniówce (opublikowanej z okazji 77. rocznicy Obławy augustowskiej). Był on opisany w niej jako NN, a dzięki rozmowie o pochodzeniu (z jednym z najstarszych augustowian), 93-letnim p. Kazimierzem Chełmińskim, padło nazwisko Lucjan Falicki, identyfikujące tego działacza antykomunistycznego podziemia, który w czasie młodości był kolegą p. Kazimierza. Czujność tego człowieka spowodowała, że udało się przywrócić tożsamość lokalnego bohatera.

Pamięć ludzka i świadomość to podstawa zachowywania tożsamość i wspólnego dziedzictwa, np. tradycji – jako elementów identyfikacji człowieka, społeczności i narodów.

[1] Recenzja tej ciekawej publikacji, która niebawem zostanie udostępniona na naszej stronie, znajduje się pod linkiem: https://pcr.uwb.edu.pl/SL/files/SL_2003_14_029.pdf

 

[rl_gallery id=”4280″]