Wyprawy przyrodnicze z uczniami Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Olszynach przeprowadzone w ramach projektu "(U)WAGI…"

Kolejne wyprawy w ramach projektu pt. (U)WAGI – 150. Rocznicę śmierci Jakuba Wagi – botanika i nauczyciela, autora „Flory polskiej” (program „Nauka dla Społeczeństwa” finansowany ze środków MEiN) za nami. W dniach 6-7 czerwca 2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Zesłańców Sybiru w Olszynach wzięli udział w dwóch wyprawach botanicznych. Młodsze klasy poznały drzewa jakie rosną w okolicy ich szkoły i dowiedziały się o korzyściach z posiadania wokół siebie tych roślin. Do tej pory drzewa kojarzyły im się jedynie z produkcją tlenu i materiałem na opał oraz meble. Od dziś wiedzą, że drzewa są domem wielu roślin i zwierząt, redukują hałas i zanieczyszczenia, wyciszają wiatr, poprawiają nastrój i obniżają stres. Zaopatrzone w lornetkę i lupę chętnie zabawiły się w obserwatorów przyrody.
Klasy IV – VIII spacerowały po okolicy ucząc się podstawowej diagnostyki drzew. Zapoznały się z  narzędziami arborystycznymi: sondą Stolarczyka, gumowym młotkiem, miarką i lornetką. Już wiedzą, że wypróchnienie, dziupla, czy suchy konar to nie wada drzewa a jedynie jego cecha. Mają też świadomość, że wycięcie zbyt grubego konaru powoduje na drzewach rany, przez które dostają się grzyby powodujące rozkład. Podczas wyprawy znalezione zostały drzewa o obwodach pomnikowych (lipy, mierzące prawie 3,5 metra w obwodzie), które należałoby objąć ochroną.
Zwieńczeniem wypraw było samodzielne ozdabianie bawełnianych toreb motywami przyrodniczymi.

Przewodnikiem wypraw była Pani Anna Jadczak z Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” nr projektu NdS/545058/2022/2022 kwota dofinansowania 213 000,00 zł, całkowita wartość projektu 213 000,00 zł.