Jedwabne, Radziłów, Wąsosz i Szczuczyn – szlakiem pamięci o żydowskich mieszkańcach ziemi łomżyńskiej

    10 lipca 2024 r. uczestniczyliśmy w uroczystości upamiętnienia żydowskich mieszkańców ziemi łomżyńskiej, którzy w wyniku zbiorowych mordów zginęli w Jedwabnem, Radziłowie, Wąsoszu i Szczuczynie. Miało to miejsce w związku z 83. rocznicą tych pamiętnych tragicznych aktów w Jedwabnem. Liczna grupa osób wzięła udział w „pielgrzymce pamięci”.

    W każdym z miejsc był czas na wspólną modlitwę słowami Psalmu 23. i na odczytanie listy nazwisk ofiar tych zbrodni, których pamięć znaczą pomniki postawione w miejscach spoczynku pomordowanych mężczyzn, kobiet i dzieci, niekiedy całych rodzin.  

    Swego rodzaju pamięć o Żydach ziemi łomżyńskiej przybliżają systematycznie ukazujące się pinkasy, czyli księgi pamięci tłumaczone z języków oryginalnych i wydawane przez Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów w Łomży. Niebawem zainteresowani będą mogli zapoznać się z wydaną w nowej formule redakcyjnej „Księgą pamięci gminy żydowskiej w Szczuczynie”.

Fot. Pomnik w Jedwabnem (fot. Anna Zarzecka)


Fot. Pomnik w Radziłowie (fot. Anna Zarzecka)

Fot. Pomnik w Wąsoszu (fot. Anna Zarzecka)

Fot. Pomnik w Szczuczynie (fot. Anna Zarzecka)

Fot. Zgromadzeni przed pomnikiem w Szczuczynie i chwila rozmowy z Michaelem Szchudrichem, którego członkowie rodziny Goldfarbów (ze strony matki) spoczywają w zbiorowej mogile w Szczuczynie (fot. Anna Zarzecka)

    Przypominamy o dostępie do wydanych przez ŁTN im. Wagów księgach pamięci umieszczonych na naszej stronie: www.name.lomza.pl. Poniżej link do wybranych pinkasów:
https://name.lomza.pl/category/ksiegi-pamieci/