Kolejna odsłona projektu (U)WAGI… – warsztaty przyrodnicze „Bocian w dolinie Narwi”

W ramach realizacji jednego z zadań projektu (U)WAGI – w 150. rocznicę śmierci Jakuba Ignacego Wagi… w Ośrodku „CARITAS BLIŹNIM” 11 sierpnia 2022 r. odbyły się warsztaty przyrodnicze pt. „Bocian w dolinie Narwi”. Młodzież w nich uczestnicząca zapoznała się z budową zewnętrzną tych ptaków, porównywały wielkość jajka bocianiego w stosunku do jaj innych ptaków, np. czapli, łabędzia czy słowika, rozszyfrowywała, z czego zbudowane jest gniazdo bocianie i ile waży. Poznawała różnice między bocianem czarnym i białym.

W trakcie warsztatów analizowała dwie drogi migracji bocianów do Afryki. Dowiedziała się też, co stanowi bazę pokarmową tych zwierząt. Uczestnicy wakacyjnej edukacji poznali czynniki zagrażające bocianom w związku z rozwojem cywilizacji oraz zasady czynnej ochrony tego gatunku.

Warsztaty zakończyło rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa” nr projektu NdS/545058/2022/2022 kwota dofinansowania 213 000,00 zł, całkowita wartość projektu 213 000,00 zł.