Kolejna wycieczka białostocko-łomżyńskiej Grupy Genealogicznej „Skąd nasz ród?”

Nieodłącznym elementem aktywności i integracji białostocko-łomżyńskiej Grupy Genealogicznej „Skąd nasz ród?” stały się wycieczki, które są organizowane przez członków naszego zespołu dla chętnych, zainteresowanych poznawaniem regionu obejmującego teren obecnego województwa podlaskiego i wybranych miejsc w kraju.

Po Warszawie i Łomży odwiedziliśmy Białystok, stolicę województwa, na terenie którego działamy, rozpoznając swoje korzenie i popularyzując wartość ich odkrywania oraz drogi badań własnych, wskazywane w czasie prelekcji przez naukowców i osoby zaawansowane w zgłębianiu genealogii.

Organizacją naszej aktywnej formy spędzania czasu zajęła się pani Justyna Dąbrowska-Sadowska, która zadbała o integrację zespołu i uczestnictwo w wakacyjnym, sobotnim spotkaniu przedstawicieli Jamińskiego Zespołu Indeksacyjnego, co mamy nadzieję przełoży się na naszą efektywną współpracę.

Tuż po 10.00 pod przewodnictwem pani Edyty Mateli, wykwalifikowanej przewodniczki i członkini naszej grupy, spotkaliśmy się przed bramą Pałacu Branickich, aby zwiedzić sam pałac, jego park i ogrody. Poznaliśmy centrum Białegostoku, m.in. krocząc śladami obecności ludności żydowskiej tego miasta i odwiedzając symbol białostockiej społeczności prawosławnej – katedralną cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy.

Wybrane elementy naszych odkryć, wcześniej mijane bez większej świadomości, okazały się warte bliższej znajomości.

Pod przewodnictwem pani Raisy Religi zwiedziliśmy także Muzeum Pamięci Sybiru, które zaskoczyło nas przede wszystkim swoją monumentalną przestrzenią, mnogością ciekawych artefaktów i wielorakością sensorycznie prezentowanych treści.