Łomża i łomżanie z Niepodległą – otwarte sympozjum historyczne 7.11.2017 r.

Dnia 7 listopada w Domku Pastora  w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości odbyło się otwarte sympozjum historyczne. Spotkanie poprowadziła dr Małgorzata Frąckiewicz, która pokrótce przedstawiła każdego z prelegentów. Pierwszy wystąpił Jan Engelgard z Muzeum Niepodległości. W swoim wykładzie pt. „Roman Dmowski – drogi do niepodległości” przedstawił sylwetkę polityka i jego rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a także jego związki z ziemią łomżyńską.

Mikołaj Kwiatkowski, doktorant Uniwersytetu Warszawskiego w swoim wystąpieniu przybliżył postać członka rodziny Lutosławskich. W wykładzie „Ks. Kazimierz Lutosławski – duchowny w świecie polityki” opisał działalność księdza-patrioty, podkreślając, że nawet jego polityczni przeciwnicy doceniali jego zaangażowanie i poświęcenie w służbie dla ojczyzny.

Prelekcja Czesława Rybickiego, członka ŁTN im. Wagów w Łomży dotyczyła Polskiej Organizacji Wojskowej w Łomżyńskiem i jej bohaterów. Przywołał on nazwiska ludzi zaangażowanych w zryw niepodległościowy na ziemi łomżyńskiej i ukazał jego genezę.