Majowe spotkanie w Stawiskach – wizyta studyjna w 600-lecie nadania Stawiskom praw miejskich

Z inicjatywy lokalnej grupy regionalistów ze Stawisk, na czele z Jerzym Rybickim, odbyła się wizyta studyjna członków Zarządu ŁTN im. Wagów, członków towarzystwa oraz badaczek kultury z Berlina.

Goście spotkali się w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu z burmistrz Agnieszką Rutkowską, członkami Rady Miejskiej oraz mieszkańcami Stawisk. Tematem dyskusji były możliwości popularyzacji tożsamości miasta, jego historii i dziedzictwa kulturowego, a także sposoby prezentowania tych elementów w przestrzeni miejskiej.

Zebranym umożliwiono wgląd do dawnych gazet i informacji, które od kilkudziesięciu lat gromadzi pan Kazimierz Żochowski – mieszkaniec Stawisk, pasjonat historii i kolekcjoner.

Po dyskusji i miłym spotkaniu przy kawie i pysznej drożdżówce pani Ani wszyscy udali się busem na rynek, aby obejrzeć m.in. zbiory dawnych pocztówek i fotografii, jakie zgromadził kolekcjoner pan Wojciech Łoszewski.

Następnie w deszczu, lecz pod parasolami udaliśmy się na ul. Furmańską, do kościoła i na ul. Strażacką.

W trakcie naszej wędrówki najstarsi mieszkańcy Stawisk, m.in. pani Irena Konrad opowiadali o miejscach i ludziach, którzy dawniej tworzyli społeczność tego urokliwie położonego miasteczka z ciekawą i stale świadomie ocaloną historią. Znaczące i ciekawe były rozmowy, jakie liczni uczestnicy sobotniej wyprawy do Stawisk odbywali między sobą.

W planach mamy wakacyjną wycieczkę po Stawiskach i okolicy oraz udział we wrześniowym rajdzie rowerowym szlakiem historii, na które już dzisiaj zapraszamy wszystkich zainteresowanych. W odpowiednim czasie informacje o tych wspólnych inicjatywach pojawią się na naszej stronie i FB.

Dziękujemy pani Burmistrz za świetną organizację i gościnność okazaną w czasie bardzo chwalonego przez uczestników spotkania w Stawiskach.