Noc sów z ŁTN im. Wagów 23.03.2019 r.

23 marca ŁTN im. Wagów po raz kolejny zorganizowało „Noc Sów” w Szkole Podstawowej w Chludniach. Ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne koordynowane przez stowarzyszenie Ptaki Polskie miało przybliżyć uczestnikom biologię sów, ich preferencje pokarmowe i przystosowania do trybu życia oraz sposób ochrony tych pięknych ptaków.

W akcji wzięli udział uczniowie przedszkola oraz klas I-VII wraz z rodzicami oraz kadrą pedagogiczną. W pierwszej części spotkania przedstawiono prezentację multimedialną poświęconą cechom charakterystycznym sów oraz gatunkom spotykanym na naszym terenie. Wspomniano również o największej sowie Polski – puchaczu oraz malutkiej sóweczce. Ta ostatnia wzbudziła duże zainteresowanie wśród uczestników. Słuchaczy zadziwił fakt, że sowa niewiele większa od wróbla jest tak waleczna i potrafi polować na ptaki znacznie większe od niej. W czasie prezentacji uczestnicy mogli również posłuchać głosów omawianych gatunków sów. Na koniec odbyła się projekcja filmu przyrodniczego pt. „Sowy Polski” autorstwa Artura Tabora.

Po części edukacyjnej przyszedł czas na zabawy. Przedszkolaki wyposażone w latarki poszukiwały ukrytego w szkole skarbu, zaś starsi uczniowie zmierzyli się z „sowim pokojem zagadek”. Grupa wczuła się w rolę zespołu ornitologów, który na opuszczonej wyspie odkrył nowy gatunek sowy. Dzięki wspólnej zabawie dzieci poznały wiele ciekawostek na temat tych tajemniczych ptaków. Wykorzystały materiały przygotowane przez Ptaki Polskie, klucze do oznaczania zwierząt, atlasy, itp. Po wypełnieniu wszystkich zadań uczestnicy otrzymali drobne nagrody rzeczowe.

Zwieńczeniem przyjemnego wieczoru było wspólne ognisko oraz smaczne kiełbaski.