O genealogii rodu Dąbrowskich z Niewodowa w Domku Pastora

26 stycznia br. w Centrum Aktywności Turystycznej i Kulturalnej w Domku Pastora w Łomży odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Skąd nasz ród?”, organizowane przez Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów. Dzieje rodziny Dąbrowskich z Niewodowa k/Łomży prezentowała dr Jolanta Sawicka-Jurek, przedstawicielka tego rodu, jego swoista kronikarka. Spotkanie prowadziła inicjatorka cyklu – dr Małgorzata K. Frąckiewicz.

Prelegentka w swoim wystąpieniu przybliżyła zgromadzonym kilkupokoleniową historię rodziny, prezentując ciekawą dokumentację fotograficzną. Podkreśliła, że członkowie rodziny Dąbrowskich od pokoleń angażowali się w działalność społeczną i działali aktywnie na rzecz swojej miejscowości, budując prestiż własnej rodziny. Prelegentka skupiła się na czterech przedstawicielach rodu, którzy, żyjąc na przestrzeni ostatnich stu lat, wykazali się dużym zaangażowaniem społecznym. W szczególny sposób przybliżyła sylwetki dwóch postaci, które przez swoje związki z Kościołem katolickim, należąc do zakonu kapucynów, wykazali się znaczącą aktywnością społeczną nie tylko w kraju.

Po prelekcji, w czasie dyskusji głos zabrali przedstawiciele rodziny Dąbrowskich i kapucyn o. Jan Bońkowski, który wspominał swoich współbraci.

Spotkanie zgromadziło grupę około 30 osób, wśród których znaleźli się liczni przedstawiciele rodziny Dąbrowskich i łomżyńscy pasjonaci genealogii. Czwartkowe spotkanie zakończyły gromkie brawa dla prelegentki, dyskutantów oraz organizatorów. Po nich dr Małgorzata K. Frąckiewicz podziękowała prelegentce i przybyłym gościom, a następnie zaprosiła wszystkich na lutowe wspomnienia z cyklu „Skąd nasz ród?”