O zagrożeniu cukrzycą – prelekcja dla uczniów

W dniu 24.11.2016 r. pracownicy Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Łomży wspólnie z przedstawicielem Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów gościli w Szkole Podstawowej w Miastkowie. W związku z tegorocznym hasłem Światowego Dnia Zdrowia (WHO) „Pokonaj cukrzycę” przedstawiono prelekcję pt: „Cukrzyca – właściwości i zastosowanie roślin wspomagających leczenie danej jednostki chorobowej.”
Pani Wiesława Malinowska przedstawiła informacje nt. objawów, przyczyn, rodzajów i metod leczenia cukrzycy. Uczniowie poznali też zasady zdrowego odżywiania, które mogą uchronić przed tą chorobą. Pani Wiesława podkreśliła, że cukrzyca dotyczy również młodych ludzi i często w początkowej fazie nie daje wyraźnych objawów, dlatego bardzo istotną rolę odgrywa profilaktyka.
W dalszej części spotkania Pani Julia Gulanowska przybliżyła uczestnikom informację na temat roli ziół mających zastosowanie w cukrzycy. Szczególną uwagę poświęcono roślinom leczniczym występującym w naszej okolicy.
Dla utrwalenia wiadomości wyświetlony został film edukacyjny „Cukrzyca – przewodnik dla rówieśników”, powstały w ramach kampanii Ministerstwa Zdrowia, który w prosty sposób uzmysłowił uczniom na czym polega choroba oraz jak sobie z nią radzić.
Spotkanie pozwoliło zwiększyć świadomość uczniów i kadry pedagogicznej na temat cukrzycy oraz sposobów wspomagania leczenia alternatywnymi metodami, takimi jak fitoterapia i odpowiednia dieta. Słuchacze dowiedzieli się też jak, dzięki odpowiedniej profilaktyce, uniknąć tej podstępnej choroby.