Otwarcie Czytających Ogrodów

Pierwsze spotkanie z cyklu Czytające Ogrody, mające na celu popularyzację czytelnictwa i wiedzy literackiej, odbyło się w Wysokiem Mazowieckiem 11 czerwca 2016 r.
Zorganizowały je Dorota K. Rembiszewska – wiceprezes ŁTN i Grażyna Rymsza – prezes Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego w Wysokiem Mazowieckiem. Pogoda co prawda nie dopisała i czytanie trzeba było przenieść do salonu, ale nie zmniejszyło to atrakcyjności rozkoszowania się lekturami. Nie zabrakło rzecz jasna, krótkiego co prawda, spaceru po pięknym ogrodzie (zresztą przy ul. Ogrodowej).

Motywem przewodnim spotkania był ogród w różnych jego odmianach i znaczeniach oraz sposobach funkcjonowania w tekstach literackich. Uczestnicy spotkania czytali wybrane fragmenty utworów (m.in. Sklepy cynamonowe Brunona Schulza, Ogród nie plewiony Wacława Potockiego, Furtkę w murze G. Wellsa), uzasadniali swój wybór. Niektórzy wskazywali, że ogrodowe spotkanie to dobra okazja, aby powrócić do lektur z dzieciństwa i młodości, przypomnieć sobie dawno już nieczytane powieści i wiersze.
Na czytaniu się nie skończyło. Był też element rywalizacji – dwie drużyny mogły sprawdzić m.in. swoją znajomość tytułów książek zawierających nazwy związane z ogrodem, wskazać homonimy całkowite, gdzie jedno ze znaczeń odnosi się do świata roślin (np. byliny, kalafiorki).
Zachęcamy mieszkańców Łomży, Zambrowa i innych miejscowości naszego województwa do organizowania takich spotkań. Będziemy o tym informować na naszej stronie i zamieszczać relacje.