Pinkasy łomżyńskie z cyklu: Pinkasy przedniemeńskie promowane w Treblince

2 sierpnia 2022 r. w ramach współpracy Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów w Łomży możliwa była swego rodzaju promocja naszych wydawnictw w Muzeum Treblinka.

W związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą likwidacji getta łomżyńskiego i innych gett w regionie, z których ludność żydowska została wywieziona do Treblinki, zostaną w Łomży podjęte liczne aktywności upamiętniające tę społeczność łomżyńską (m.in. jest w przygotowaniu wystawa w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży; promocja książki M. K. Frąckiewicz, Antroponimia Żydów łomżyńskich i pinkasów łomżyńskich).

Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów jako wydawca lub współwydawca ksiąg pamięci: Białegostoku, Ciechanowca, Łomży, Ostrowi Mazowieckiej (wykonanej na zlecenie Muzeum-Dom Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej; w przygotowaniu do druku), Siedlec (w przygotowaniu do druku), Stawisk, Szczuczyn (w przygotowaniu do druku) i Zambrowa promuje te publikacje, stanowiące świetne źródło wiedzy o środowisku żydowskim, o jego kulturze i znamienitych przedstawicielach, lecz także o zwyczajnych członkach tej społeczności, widzianych w perspektywie wspomnień ich upamiętniających.

Ponadto są także księgi pamięci źródłami poznania, które ukazują dynamikę życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego w poszczególnych miastach i miasteczkach, m.in. w okresie międzywojennym. Przywołują one liczne obrazy miejsc i ludzi oraz zdarzeń, niekiedy także utrwalonych na fotografiach.

Okazją do promocyjnej sprzedaży pinkasów łomżyńskich stały się uroczyste obchody 79. rocznicy wybuchu buntu w Obozie Zagłady Treblinka II i powiązana z nimi prezentacja planowanego nowego budynku muzeum przygotowana dla przedstawicieli środowisk żydowskich z Polski przez dyrekcję tej placówki.

O godz. 12:00 pod Pomnikiem Ofiar Obozu Zagłady na terenie Muzeum Treblinka złożyliśmy kwiaty.

Nasza współpraca z Muzeum Treblinka to nowa perspektywa działań, jakie ŁTN im. Wagów stara się podejmować z jednostkami kultury w regionie Mazowsza i Podlasia, by efektywnie realizować kolejne przedsięwzięcia.