W sobotnie popołudnie w synagodze w Tykocinie odbyła się promocja „Księgi pamięci gminy żydowskiej w Tykocinie”. To kolejny pinkas, który Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów we współpracy z Muzeum Podlaskim w Białymstoku opublikowało w cyklu: „Pinkasy przedniemeńskie”. Jest to księga wyjątkowa, która ukazuje dzieje społeczności żydowskiej Tykocina, przybliża historię miasta, a jednocześnie stanowi źródło poznania miejsca i ludzi, zaświadczając o tożsamości Tykocina i jego dawnych mieszkańców. Materiał narracyjny i ilustracyjny pozwala wielokrotnie na poznanie przeszłości urokliwych ulic, poszczególnych kwartałów i domów, podwórzy i zaułków Tykocina, który w kraju jest znany jako zachowany, modelowy obraz urokliwego sztetla nad Narwią.
Mamy nadzieję, że polskie wydanie pinkasu tykockiego spotka się z żywym zainteresowaniem m.in. regionalistów i osób poszukujących swoich korzeni, a także z zaciekawionymi przeszłością mazowiecko-podlaskiego pogranicza, na które w znacznym stopniu oddziaływała żydowska gmina w Tykocinie.
Kolejna promocja księgi odbędzie się w Białymstoku 19 maja o godzinie 18.00 w „Miejscu”, a następna – połączona z prelekcją o tykocińskiej gminie żydowskiej i wycieczką śladami dawnych mieszkańców Tykocina we współpracy z panią Marią Markiewicz – w czasie obchodów 600-lecia nadania Tykocinowi praw miejskich. Będziemy osobno informowali o tych formach naszej aktywności.
Dziękujemy Muzeum Podlaskiemu i jego Oddziałowi w Tykocinie za efektywną współpracę w popularyzacji dziedzictwa kulturowego i historii Żydów Mazowsza i Podlasia.


W spotkaniu w tykocińskiej synagodze uczestniczyła pani posłanka Alicja Łepkowska-Gołaś. Dziękujemy za obecność i życzliwe słowa.


Burmistrz Tykocina pan Mariusz Dudziński z wielką radością przyjął księgę pamięci Tykocina jako źródło do poznania dawnych mieszkańców i przeszłości miasta, które w tym roku obchodzi swoje 600-lecie jako prawna struktura miejska.


Żywa historia tykocińskiej wspólnoty żydowskiej – wnętrze zachowanej synagogi, które przyjęło nas z pinkasem i tworzyło wyjątkową scenerię dla naszego spotkania.

W sobotnie popołudnie w synagodze w Tykocinie prezentowaliśmy także inne tomy ksiąg pamięci, które na przestrzeni siedmiu ostatnich lat wydało Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów.