W związku z popularyzacją zasobów źródłowych i opracowań, jakimi dysponuje Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów w Łomży[1], oraz poszukiwań genealogicznych intensywnie przez nas upowszechnianych i wspieranych, odbyliśmy w sobotnie przedpołudnie spotkanie z osobami podejmującymi się odkrywania własnych korzeni.
Dla niektórych z nich było to początkowe zgłębianie treści związanych z wglądem w dzieje rodzinne, a dla bardziej zorientowanych i zaawansowanych – kolejny etap odkrywania familijnych koligacji i tajemnic.
Na relację z naszej sobotniej aktywności zapraszamy w środę o 18.15 do TVP Białystok, a tymczasem poniżej fotorelacja z towarzyskich rozmów, efektywnych konsultacji i warsztatów-wprawek onomasyczno-genealogicznych.
W naszej galerii „Na Korytarzu” prezentujemy zdjęcia w ramach wystawy pt. „Bronowiacy – rodzinnie i wspólnotowo, w pracy i poza nią”, aby wskazać wartość źródeł, jakie stanowią fotografie z prywatnych albumów. Zapraszamy.
Fot. W części pierwszej naszego spotkania uczestniczył pan marszałek województwa Jacek Piorunek, który jest zaawansowanym w poszukiwaniach pasjonatem zgłębiania historii swojego rodu po mieczu. W jego posiadaniu znajdują się liczne materiały dokumentujące dzieje łomżyńskiej rodziny Piorunków.
Fot. Głos każdego uczestnika spotkania był inspirujący i cenny. Łączy nas świadomość wartości wiedzy o przodkach i pamięci o nich.
Fot. Część warsztatowa spotkania – etap początkowy odkrywania siebie poprzez identyfikacje tożsamości kulturowej przodków.
Fot. Konsultacje genealogiczne.
Fot. Profesjonalna pomoc archiwistki pani Danuty Bzury zawsze jest efektywna.
Fot. Pan Tadeusz Trepanowski służy swoim doświadczeniem i pomocą pani Annie Archackiej, która posiada cenną wiedzę o swojej tożsamości z przekazów rodzinnych i postanowiła ją bardziej rozpoznać.
Fot. Pani Janina Szenk odkrywczyni dziejów rodziny Trepanowskich i pani Monika Smakowska – historyk i wolontariuszka poszukiwań genealogicznych, aktywna i konsekwentna jako konsultantka, która przyczyniła się do uzupełnienia wielu drzew genealogicznych i dopowiedzenia dziejów rodów i rodzin łomżyńskich.
Fot. Angażujące i refleksyjne ćwiczenia.
Fot. Lektura i interpretacja materiałów źródłowych.
Fot. Z zasobów własnych uczestników spotkania – informacje bezcenne.
Fot. Historie rodzinne i wiedza o dziejach narodowych – tropy do poznania losów przodków.
Fot. Drzewo genealogiczne pomaga w porządkowaniu wiedzy o przodkach.
Fot. Współcześni łomżanie to potomkowie rodzin z Podlasia i Mazowsza, jak poświadczają to przekazy rodzinne pani Alicji Czarnowskiej i pani Zofii Bednarczyk.
Fot. Nasza wystawa o mieszkańcach Bronowa (materiały z zasobów Anny Zarzeckiej i Andrzeja Olszewskiego)