Warsztaty onomastyczno-genealogiczne dla młodzieży i seniorów oraz wycieczka po cmentarzu parafialnym w Rutkach-Kossakach – fotorelacja

Nasze warsztaty onomastyczno-genealogiczne cieszą się popularnością jako forma upowszechniania wiedzy o historii regionalnej i lokalnej oraz o dziejach rodów i rodzin łomżyńskich. Tym razem na kolejne zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury w Rutkach-Kossakach odbyliśmy warsztaty w ramach projektu realizowanego przez tę aktywną instytucję. Były one połączone z udziałem seniorów, którzy prezentowali własne drzewa genealogiczne i opowiadali o doświadczeniu wojennym swoich przodków, o ich syberyjskich przeżyciach.

Po tej angażującej formie pracy odbyliśmy wspólnie wycieczkę na parafialny cmentarz grzebalny, aby wskazać jej uczestnikom, że to miejsce spoczynku wiecznego ich przodków jest także swego rodzaju muzeum i archiwum pod gołym niebem. Można z niego czerpać wiedzę o miejscu swojego zamieszkania i o ludziach żyjących tu przed nami, a zwłaszcza o naszych przodkach. Inskrypcje nagrobne wiele mówią, jeśli się je właściwie odczyta.

Wraz z panem Krzysztofem Perkowskim jako naszym przewodnikiem dotarliśmy m.in. do jednego ze starszych grobów z żelaznym krzyżem, w którym spoczywa dziedzic Grądów Woniecko Rajmund Czartoryski wraz ze swoimi wnuczętami. W naszych materiałach znajdują się np. następujące informacje metrykalne o nosicielach nazwiska CZARTORYSKI:

Kajetan Czartoryski stanu szlacheckiego, wdowiec we wsi Grądach dziedzic zamieszkały, syn Bonifacego i Apolonii, na tenczas we wsi Czartoryi zamieszkały, zawarł związek małżeński z szlachetną Dorothą z Baleyków Tyszczyną, wdową po Antonim Tyszce, córką Józefa i Katarzyny Baleyków. Szczuczyn 1813, KMS 11; Raymund Alexander Czartoryski, syn Wielmożnego Kajetana, Dziedzica Dobr Grądow Woniecka w Parafii Wizkiey położonych i w Szczuczynie pomieszkanie maiącego, i Doroty z Baleyków. Świadkowie: Wielmożny Antoni Kazimierski Podsędek Powiatu Biebrzańskiego i Maciey Skrodzki Pisarz Sądu Spornego tegoż Powiatu. Szczuczyn 1814, KUS 25; Karol Franciszek Czartoryski, syn Kajetana stanu szlacheckiego i Doroty z Baleyków. Świadkowie: WW. Maciey Skrodzki podpisarz sądu tuteyszego i Raymund Szczuka. Szczuczyn 1815, KUS45; Dometry Adam Czartoryski, syn GD. Józefa i Agnieszki z Tyszków. Rodzice chrzestni: Józef Krzyżostański i GD. Dorota Czartoryska. Szczuczyn 1819, KUS [listopad].  

W aktach parafii Wizna mamy zapis:

CZARTORYSKI: Kaietan Czartoryski Wielmożny Dziedzic Wsi Grądy Woniecko i tam zamieszkały lat piędziesiąt osiem Oyciec chrzestny Jegomości Ludwika Trepanowskiego 1826, KAMW 19.

Łomżyńscy nosiciele nazwiska Bossowski:

BOSSOWSKI: Stanisław Seweryn Bossowski, s. Józefa i Wilhelminy Joswig, Łomża APŁU 5/1846; Franciszek Józef Bossowski, s. Józefa i Wilhelminy Joswig, Łomża APŁU 34/1848; Józef Adam Bossowski, s. Józefa i Wilhelminy Józwig, Łomża APŁU 16/1916; nazwisko utworzone od n.m. Bosowice (kiel., gm. Stopnica) (za: NP 1, s. 49).       

Forma żeńska: Aleksandra Joanna Dorota Bossowska, c. Józefa i Wilhelminy Joswig, Łomża APŁU 13/1851; Józef Adam Bossowski, s. Józefa i Wilhelminy Joswig, Łomża APŁU 23/1853; Helena Romualda Bossowska, c. Krystiana i Augusty Gerwin, Łomza APŁU 29/1891; Emilia Bossowska, c. Wilhelma Jozwiga i Joanny Blink, Łomża APŁU 7/1916.

Dziękujemy panu Krzysztofowi Perkowskiemu za życzliwe towarzyszenie w dotarciu do miejsc pochówku znamienitych rutkowian.

rutki_3

Fot. Dr Małgorzata K. Frąckiewicz, rutkowianka, w czasie prelekcji o nazwiskach uczestników warsztatów

rutki_4

Fot. Uczniowie, korzystając z telefonów komórkowych, eksplorują zasoby naszej strony www.name.lomza.pl, na której są zamieszczone materiały źródłowe o nosicielach ich nazwisk z parafii Rutki-Kossaki

rutki_5

Fot. Kaplica cmentarna

Fot. Tablica zamieszczona na ścianie kaplicy

rutki_7
rutki_8

Fot. Spacer po cmentarzu parafialnym śladami lokalnej przeszłości

Fot. Miejsce symbolicznego upamiętnienia przedstawiciela rodziny Leydów, który zginął w Katyniu

Zapis z Pamiatnych kniżek: Rutkowskie Towarzystwo Kredytowe

Członkowie Zarządu: Karol Starzyński, Bronisław Dominikow Szwabo, Aleksander Hipolitowicz Lejdo (PK1912, s. 93)[1].

[1] Na podstawie PAMIATNYCH KNIŻEK w tłumaczeniu Ewy Kamińskiej.

rutki_10

Fot. Miejsce spoczynku rodziny Bossowskich, m.in. także opisanego jako „aptekarski pomocnik Ludwik Osipowicz Bossowski” (PK1914, s. 212)[2].

[2] Na podstawie PAMIATNYCH KNIŻEK w tłumaczeniu Ewy Kamińskiej.

rutki_11
rutki_12

Fot. Drzewo genealogiczne rodu Krajewskich i opracowanie o rodzie Krajewskich, z dokumentacją fotograficzną

rutki_13
rutki_14
rutki_15

Fot. Drzewo genealogiczne rodu Zarembów i opracowanie o rodzie Zarembów i Laskowskich, z dokumentacją fotograficzną