Warsztaty przyrodnicze 14.09.2016 r.

W dniu 14 września br., Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów zainaugurowało cykl zajęć edukacyjnych poświęconych właściwościom i zastosowaniu roślin lokalnie występujących. Spotkanie odbyło się w Sali na Poddaszu Biblioteki Miejskiej w Łomży. Pomysłodawczynią oraz realizatorką zajęć jest pani Julia Gulanowska. 
W zajęciach warsztatowych uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Chludniach, którzy mieli okazję zapoznać się z popularnymi roślinami przyprawowymi i leczniczymi występującymi w najbliższej okolicy. Dowiedzieli się, że wiele roślin uznawanych powszechnie za chwasty ma również inne, korzystne zastosowanie.
Uczniowie mieli okazję identyfikować wybrane gatunki roślin poprzez oglądanie przygotowanych wcześniej zielników, a także praktycznie rozpoznawać zioła po zapachu lub przez dotyk. Na koniec spotkania każdy mógł spróbować herbatek owocowo – ziołowych stosowanych na rożne dolegliwości. Uczniowie otrzymali też przepisy na proste mieszanki przyprawowo-ziołowe do wypróbowania w domu.
Dodatkową atrakcją dla uczniów było zwiedzanie biblioteki i Gabinetu Janiny i Piotra Bańkowskich znajdujących się w siedzibie ŁTN im. Wagów.
Cieszymy się, że warsztaty te wzbudziły duże zainteresowanie wśród najmłodszych. Zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach również inne szkoły, które są zainteresowane praktycznymi zajęciami dotyczącymi przyrody.

Oprac. J. Gulanowska, fot. J. Gulanowska, K. M. Leszczyński