Warsztaty przyrodnicze 21.09.2016 r.

W dniu 21 września br., Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów zorganizowało kolejne zajęcia edukacyjne dla młodzieży dotyczące właściwości i zastosowania lokalnie występujących roślin łąkowych. Spotkanie, które poprowadziła pani mgr Julia Gulanowska, odbyło się w Sali na Poddaszu Biblioteki Miejskiej w Łomży.

W zajęciach wzięła udział klasa IIIA z Publicznego Gimnazjum nr 9 wraz z opiekunem, panem Michałem Leszakiem. Celem warsztatów było uświadomienie uczniom, że popularne rośliny, które spotykają na co dzień we własnych ogródkach lub na łąkach posiadają również
właściwości lecznicze i wykorzystywane są w kosmetyce a nawet w kuchni.
Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się wybranym gatunkom roślin poprzez oglądanie żywych okazów oraz zielników. Poznali też dawne ludowe nazwy roślin związane z ich miejscem występowania lub wartościami zdrowotnymi. Wspólna praca w grupach pozwoliła podzielić się wyszukanymi informacjami na temat zastosowania chwastów z innymi uczestnikami zajęć oraz łatwiej utrwalić zdobytą wiedzę. Najwięcej emocji wzbudziła jednak degustacja „zielonej zupy” z pokrzywy oraz kanapek z twarożkiem z gwiazdnicą i ziołami. Przekonało to uczniów, że z wielu dzikich roślin można przygotować tani i przede wszystkim zdrowy posiłek.