Wystawa o Reginie Mundlak w siedzibie ŁTN-u

          Regina Mundlak – polska malarka, rysowniczka i rytowniczka pochodzenia żydowskiego.

Urodziła się w Kossakach w żydowskiej rodzinie, która w 1901 wyemigrowała do Berlina. Dzięki siostrze skrzypaczce poznała żydowskie środowisko artystyczne.

Jej tworzone okazjonalnie rysunki i grafiki zobaczył Max Liebermann, który postanowił wesprzeć finansowo jej naukę, lecz przekazane przez niego środki nie wystarczyły na jej kształcenie. Wówczas Regina przerwała naukę i wyjechała do Warszawy, gdzie stale tworzyła, posługując się głównie piórem i atramentem. Tak powstały portrety – prezentowanych na naszej skromnej wystawie – żydowskich postaci, jakie znała z rodzinnego środowiska, społeczności żydowskiej ziemi łomżyńskiej.

Regina Mundlak, Babcia

Po raz pierwszy jej prace wystawiono pod koniec 1902 w Galerii Zachęta, a kilka z nich ukazało się w wydanej wówczas publikacji. Potem artystka uczestniczyła w wystawie w Salonie Krywulta, a w 1906 wyjechała do Berlina, gdzie jej obrazy wystawiono w Cassirer Salon. Wtedy też w „Ost und West” opublikowano felieton Hermanna Strucka, prezentujący jej talent ilustrowany zdjęciami prac Mundlak, która pozostała w Berlinie i studiowała pod kierunkiem Adolfa Mayera i Lovisa Corintha.

Przed I wojną światową wyjechała do Paryża. Tam zaczęła malować obrazy olejne. Po powrocie do Warszawy założyła własne studio i uczestniczyła w licznych wystawach, a także miała wystawy indywidualne w 1921, 1922 oraz w 1938 w Warszawie, a w 1928 w Berlinie

Zginęła w 1942 roku w obozie zagłady w Treblince, dokąd przewieziono ją wraz z innymi z warszawskiego getta.

Niedawno Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zakupiło do swoich zbiorów jeden z obrazów Reginy Mundlak. Stało się to dzięki życzliwym i świadomym donatorom państwu Bogumile i Januszowi Cholewickim.

Więcej o twórczości R. Mundlak:
https://www.jhi.pl/artykuly/zobacz-prace-reginy-mundlak-w-kolekcji-zih,6130